Jesteś tutaj

Strona główna

Przykłady małej architektury: cmentarze

Problem życia pośmiertnego od zarania dziejów interesował ludzkość. Z tego powodu dbano o pełne poszanowania miejsce spoczynku dla odchodzących, a nekropolie są tego najlepszym oraz fizycznym dowodem. Niżej niedługie zestawienie tych przyciągających najwięcej turystów.

Najciekawsze nekropolie w naszym kraju

W naszym kraju kremacja nie cieszy się dużą popularnością, trudno też znaleźć w każdej miejscowości krematorium. Wobec tego możemy się pochwalić wieloma faktycznie interesującymi cmentarzami z klasycznymi nagrobkami lub katakumbami. Pośród nich przede wszystkim należałoby wypunktować takie jak:

  • Cmentarz centralny w Szczecinie z charakterystyczną kapliczką,
  • Powązki w stolicy Polski - z początkami sięgającymi 1709 roku,
  • Cmentarz Stary w Łodzi z ogromną kaplicą,
  • Cmentarz Rakowicki w Krakowie, na którym ma swój pomnik np. Jan Matejko.

Bezsprzecznie to ledwo ułamek krajowych nekropolii wartych odwiedzania, jeśli jest się pasjonatem takiej architektury, na pewno z prostotą odnajdzie się obszerniejszą listę cmentarzy - mniej legendarnych, choć w różnym stopniu ciekawych w mniejszych miasteczkach. Także we Wrocławiu warto odwiedzić kilka cmenatrzy, w tym Osobowice - przeczytaj więcej o tym miejscu: https://www.styx.pl/zaklad-pogrzebowy-wroclaw-osobowice/.

Najciekawsze cmentarze na całym świecie

Jeżeli ekshumacja zwłok Cię nie odstrasza, a organizacja pogrzebu interesuje - śmiało zanotuj sobie informacje na temat paru intrygujących europejskich cmentarzy, o jakich dobrze wiedzieć więcej. Pierwsze to Cmentarz Pere-Lachaise w Paryżu, którego początek dosięga dziewiętnastego stulecia. Odnajdują się tam faktycznie liczne piękne nagrobki. Panuje niesamowita aura tęsknoty.

Innym intrygującym cmentarzem jest rumuński cmentarz Sapanta - czyli tak nazwany Wesoły Cmentarz. Można tam odkryć urocze nagrobki w najróżniejszych odcieniach, a skoro zmarli są tam w takim stopniu zabawnie przedstawieni, wolno się jedynie domyślać, że organizacja stypy odbywała się w równie sielskiej aurze. Warto jeszcze nadmienić o tym, że Piza nie jedynie ma swoją krzywą wieżę, ale i przyciągające cmentarzysko, na którym spoczywają w największym stopniu zasłużeni pizańczycy. Będąc tam, koniecznie zwróć uwagę na średniowieczny krużganek, absolutnie wyjątkowy.

Pogrzeby organizowane we Wrocławiu, to także wyjątkowe wydarzenia, zapraszamy na stronę: https://www.styx.pl/ po więcej informacji.

Nazwa użytkownika