Jesteś tutaj

Strona główna

architektura

Przykłady małej architektury: cmentarze

Temat umierania od zawsze interesował człowieka. Dlatego dbano o godne miejsce spoczynku dla odchodzących, a nekropolie są tego najwyraźniejszym i namacalnym dowodem. Niżej krótka lista tych, o jakich należałoby wiedzieć i faktycznie przekonać się osobiście, czym się wyróżniają.

Eksploracja miejska

W razie gdy oklepany urlop to zbyt mało, interesującym pomysłem na spędzenie czasu może stać się UE (urban exploration). To względnie nowa dziedzina turystyki, która opiera się na odkrywaniu miejsc trudno dostępnych, przede wszystkim opuszczonych nieruchomości: domostw, sanatoriów, placówek medycznych, przejść podziemnych oraz kanałów. Eksploratorzy docierają także do ukrytych dla ogółu przestrzeni, ulokowanych w ciągle funkcjonujących obiektach użyteczności, odkrywają maszynownie, szyby wind, poddasza, czy kondygnacje, które są nieużytkowane.

O architekturze w innym kontekście

Planując wycieczkę albo wakacje, przeważnie planujemy też zwiedzanie. Podziwiamy przy tym nie tylko zawartość galerii, lecz i architekturę. Podoba nam się dzieło projektantów i budowniczych.

Nazwa użytkownika