Jesteś tutaj

Strona główna

Eksploracja miejska

Kiedy tradycyjny urlop to zbyt mało, ciekawym sposobem spędzenia czasu może stać się urbex. To stosunkowo świeża dziedzina turystyki, która polega na odkrywaniu miejsc nieprzystępnych, szczególnie opuszczonych nieruchomości: domostw, sanatoriów, szpitali, tuneli, i korytarzy podziemnych. Urbexerzy docierają także do zamkniętych dla ogółu przestrzeni, znajdujących się w ciągle działających obiektach publicznych, odkrywają szyby wind, maszynownie, strychy, czy kondygnacje, które są nieużytkowane.

Praktykowanie urbexu może być stosunkowo niebezpieczne, z tego względu przed każdą wycieczką należy się drobiazgowo spakować. Niezwykle ważne jest zabranie ze sobą odpowiedniego stroju – obuwia z sztywną podeszwą oraz garderoby, która nie krępuje ruchów. Organizując torbę, trzeba pamiętać o takich przedmiotach jak: grube rękawiczki, latarka czołowa oraz tradycyjna latarka led, zapas baterii, oraz nieduży nóż lub bagnet, chociaż w równym stopniu popularne są wielofunkcyjne scyzoryki. Czasem przydaje się też ostrzałka do noży oraz półmaska albo maska przeciwgazowa, zwłaszcza gdy teren prawdopodobnie jest skażony.

Kulturowe oblicza urbexu

Sława urbexu ciągle rośnie, i to nie wyłącznie pośród tych szukających oryginalnego przepisu na spędzanie weekendów. Coraz liczniejsza rzesza postanawia się tym interesować z powodów historycznych oraz artystycznych. Opuszczone, niedostępne miejsca, które z reguły potrzebują światła latarki, są dobrym motywem artystycznych zdjęć. Panująca dookoła otoczka nastrojowości oraz wyobcowania niebywale sprzyja powstawaniu efektownej sztuki, w której mieszają się różne światy: miniony i obecny.

Równie duże znaczenie dla naszej kultury ma naukowa motywacja urbexu. Zwiedzane lokalizacje często można odbierać jako miejsca upamiętnienia, a poznawanie historii ich, i posiadających z nimi powiązanie osób, umożliwia zaznaczenie się w świadomości miejscowych osób. W takim ujęciu każda penetracja może mieć charakter naukowy, a nie wyłącznie rekreacyjny.

Nazwa użytkownika