Jesteś tutaj

Strona główna

Hipoteka – jedyne rozwiązanie we współczesnych czasach czy raczej niepotrzebny wydatek?

Nie da się zaprzeczyć, że bytujemy w dość ciężkich czasach, które są w szczególności nieprzychylne młodym ludziom dopiero zaczynającym kariery na rynku pracy. Kłopotów istnieje dużo, zaś największy spośród nich to niedobór dobrze płatnych stanowisk dla ludzi po studiach.

Zanim wychowanek wyższej uczelni zacznie w miarę dobrze zarabiać, musi minąć dobrych parę lat, dlatego nierzadko dorosłe życie na pierwszym etapie wymaga wsparcia rodziny. Inny wart podkreślenia temat to niedobór atrakcyjnych finansowo lokali mieszkalnych, jakie byłyby w zasięgu młodych osób. Stąd rosnącą popularnością mogą się pochwalić pożyczki hipoteczne.

 

Dla wielu osób jest to jedyne rozwiązanie, żeby zdobyć własne cztery kąty. Nie wiedzieć z jakiej przyczyny na terytorium Polski panuje mniemanie, że wynajmowanie lokum to nieracjonalny wydatek i wyrzucanie pieniędzy w błoto. Prawie każdy dąży zatem do nabycia własnego mieszkania. I niejednokrotnie kończy się tak, iż takie osoby nie tylko pakują się w długofalowe i nieopłacalne kredyty hipoteczne, ale także kupują nieduże mieszkania wybudowane gdzieś na peryferiach wielkich miast. Natomiast późniejszy etap to ogromne narzekanie - a to stawka kredytu zbyt wysoka, a to zbyt wiele czasu absorbuje dojazd do roboty, a kiedy indziej pretensje, że miasto na takim wygwizdowie nie inwestuje w rozwój. Przecież każdy ma świadomość, na co się decyduje.

 

Natomiast najmowanie mieszkania ma niemało korzyści. Naturalnie, nie jesteśmy na swoim i nie posiadamy swojego majątku w postaci posiadłości, jednakże:

- możemy sobie pozwolić, żeby mieszkać w centrum miasta bądź blisko pracy

- nie przywiązujemy się na zawsze do jednego miejsca

- nie wiążemy się w trzydziestoletnią pożyczkę

- de facto na jedno wychodzi, czy płacimy wynajmującemu czy bankowi, tym samym po co pozwalać zarabiać tymże instytucjom?

- w razie kłopotów finansowych jesteśmy w stanie przeprowadzić się do tańszego lokalu

 

A tego typu powodów można by jeszcze przytoczyć przynajmniej kilka. Z tej racji - odpowiadając na tytułowe pytanie - uważam, że pożyczki hipoteczne to niezrozumiała, dzisiejsza moda, której powodzenie wypływa z nieprzemyślanego działania na zasadzie - wszyscy w taki sposób robią, toteż to musi być jedyne słuszne rozwiązanie. Zastanówcie się jednakże, czy autentycznie warto. Pożyczki to super rzecz i w szeregu przypadków pozwolą wyjść z problemów finansowych lub podnieść standard życia. Ale kredyt hipoteczny to nie prosta pożyczka, a jedna z najistotniejszych decyzji życia, jaka parę młodych ludzi zobowiąże silniej aniżeli zawarcie związku małżeńskiego.

Nazwa użytkownika