Jesteś tutaj

Strona główna

Jak urządzić biuro, kiedy pracujemy z domu?

Programista, doradca sprzedaży, tłumacz przysięgły, vloger, redaktor – to bezustannie zwiększający się wykaz zawodów, wśród których coraz bardziej rozpowszechniona staje się możliwość zdalnego zarobkowania. Dostawać pieniądze nie wychodząc z domu? „Perfekcja!” – mówią jedni. „Izolacja!” – postulują inni.

Najczęściej wyliczaną wadą takiej formy wykonywania zadań zawodowych, jest samotność. Nieumiejętność skupienia się również jest niewątpliwym elementem, dla którego ludzie nie wybierają pracy zdalnej.
Pokój w mieszkaniu kojarzy się raczej z relaksem, a nie z nieprzerwanym skupieniem. Stąd też funkcjonowanie cały dzień w zaciszu sypialni może stać się niekorzystne i prowadzić do mało produktywnego spożytkowania czasu, który powinno się poświęcić na wykonywanie zadań zawodowych. Już sam fakt przebywania w innym miejscu, niż salon czy kuchnia, całkowicie odmienia nasz stosunek do wykonywanych poleceń. Zresztą, obecność zaabsorbowanych własnymi obowiązkami pozostałych pracowników, działa zazwyczaj motywująco, a takiego kontaktu nie umożliwia zdalna forma zarobkowania.

Niestety, zalet jest więcej tylko na pierwszy rzut oka. Po przeanalizowaniu wychodzi na to, że samodzielne rozporządzanie czasem, brak konieczności wydawania pieniędzy na różne formy dojazdu, siedzenie przed komputerem z kubkiem kakao w koszuli nocnej – to wszystko przestaje być przekonujące i prędko zmienia się w monotonię, która demotywuje i hamuje inicjatywę.  Wybierając z rozmaitych powodów opisywaną formę pracy, powinno się przede wszystkim adekwatnie zaprojektować sobie miejsce domowego biura. Komputer, wraz z innymi niezbędnymi urządzeniami, takimi jak drukarka, skaner, kserokopiarka, przestronne biurko i komfortowe siedzisko – to podstawa. Biurko powinno się przysunąć niedaleko okna, tak, aby światło naturalne padało na nas pod odpowiednim kątem. Wyglądając na zewnątrz można odpocząć na chwilę od pracy. Taka chwila zamyślenia jest jak najbardziej zalecana. Niezależnie od tego, jak zaaranżuje się swoje biuro, trzeba mieć na uwadze, aby utrzymać w nim ład i schludność, jak również oddzielić je w jakiś sposób od prywatnego życia. Biuro, prywatne czy nie, najlepiej by kojarzyło się tylko z obowiązkami.

 

Nazwa użytkownika